• Lekcje w maju z Laboratoriami Przyszłości.

     • W ramach projektu Laboratorium przyszłości, w klasie 3b została przeprowadzona lekcja z wykorzystaniem okularów VR. W nawiązaniu do wcześniejszej lekcji, na którą uczniowie mieli przygotować plakaty przedstawiające państwa w Europie, teraz uczniowie mieli okazję odbyć wirtualny spacer po niektórych europejskich stolicach. W ten sposób zwiedzili Brukselę, Lizbonę, Londyn, Madryt, Paryż oraz wiele innych. Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach, z zaciekawieniem poznawali zabytki i ciekawe miejsca stolic oraz interesowali się zasadą działania okularów. Zajęcia przeprowadziła pani Katarzyna Obrochta.

      W klasie 5a została przeprowadzona lekcja biologii z wykorzystaniem okularów VR. Uczniowie zapoznali się z elementami budowy pędu nadziemnego na przykładzie pomidora, różnymi kształtami wirusów oraz  strukturami charakterystycznymi dla komórki bakteryjnej. Największe zainteresowanie wzbudziła jednak komórka roślinna, której poszczególne elementy  dzięki zastosowaniu okularów VR można było obejrzeć w 3 D. Zajęcia prowadziła p. Iwona Gładyś

      Zabawa z ozobotami na świetlicy. Dzieci uczą się podstaw programowania, poprzez samodzielne tworzenie tras dla ozobotów. Dzieci, używają także gotowych drewnianych puzzli do tworzenia tras. Zajęcia prowadziła p. Barbara Zubkowicz

      #LaboratoriaPrzyszłości

     • Laboratoria Przyszłości

     • Uczniowie z klasy VIII c Paulina, Gosia i Piotr przeprowadzili wywiad z panią Katarzyną Bortel pracownikiem Miejskiego Schroniska dla Zwierząt w Tychach, która odwiedziła naszą szkołę  i przeprowadziła zajęcia w ramach akcji " Wielkanocna Paczka dla Zwierzaczka". Wywiad będzie opublikowany w gazetce szkolnej wraz ze zdjęciami wykonanymi aparatem z projektu Laboratoria Przyszłości. Zajęcia prowadziła mgr Marta Faroń.

      W klasie 7 a lekcji powtórzeniowej o układzie nerwowym i narządach zmysłów. Uczniowie obejrzeli mózg, czaszkę, układ nerwowy, neuron oraz oko. Modele 3D pozwoliły uczniom bliżej przyjrzeć się anatomii ludzkiego ciała, a szczególnie strukturom mózgu i gałki ocznej. Dzięki użyciu kostki ClassVR mogli je obejrzeć pod każdym kątem. Zajęcia prowadziła mgr Iwona Gładyś

      W klasie 8c została przeprowadzona lekcja z wykorzystaniem okularów VR. Klasa oglądała East Side Gallery - pomnik/galerię obrazów na świeżym powietrzu stworzoną przez artystów z całego świata na fragmencie Muru Berlińskiego. East Side Gallery jest plenerową galerią murali o długości ponad 1,3 km i jedną z wielu atrakcji turystycznych Berlina i zarazem ważnych miejsc historycznych. Dla uczniów lekcja miała charakter historyczno-kulturalny. Zajęcia prowadziła mgr Lucyna Zagórska.

      Uczniowie klasy 2a pracowali wykorzystując cyfrowy aparat fotograficzny. Najpierw uczniowie zostali zapoznani z budową i zasadami działania tego urządzenia. Następnie robili nim zdjęcia, na których uwieczniali kolejne etapy pracy podczas sadzenia i siania wybranych warzyw w doniczkach. Wszyscy uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach zarówno podczas robienia zdjęć jak i tworzeniu „ogródka w doniczkach”. Wspólna praca przyniosła im wiele radości. Zajęcia prowadziła mgr Małgorzata Danis.

     • Życzenia

     • Drodzy Rodzice i Uczniowie

      Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy Wam, abyście mieli czas na odprężenie i wypoczynek po intensywnym okresie pracy. Niech ten czas przyniesie Wam radość, ukojenie i spokój, a także pozwoli na regenerację sił przed kolejnymi wyzwaniami. Niech będzie to czas, który spędzicie w gronie najbliższych, z którymi dzielicie wspólne wartości i tradycje.

      Dyrektor Jolanta Pająk  

      oraz Społeczność Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 w Tychach

     • Laboratoria Przyszłości

     •  ramach projektu Laboratorium przyszłości klasa 3a uczestniczyła w zajęciach: "Pierwsze oznaki wiosny", ktore były przeprowadzone w dwóch etapach. Na pierwszych zajęciach uczniowie pracowali z ozobotami. Głównym celem zajęć było zaprogramowanie trasy małych robotów tak, aby odnalazły pierwsze oznaki wiosny. Uczniowie w grupach tworzyli tory, które później połączyli. Drugi etap zajęć prowadzony był z użyciem aparatu fotograficznego. Uczniowie tworzyli doniczki: zajaczki, owieczki oraz kurczaki, w których zostanie posadzona rzeżucha oraz szczypiorek. Zajęcia prowadziła mgr Sylwia Pietrzak.

      W czasie lekcji plastyki uczniowie klasy 6a zapoznali sie z budową i zasadami posługiwania się lutownicą na ciepłe powietrze. Po omówieniu zasad BHP związanych z uzyciem tego narzędzia uczniowie przystapili do lutowania. Posługiwanie sie lutownica wzbudziło duże zainteresowanie. Uczniowie próbowali lutując stworzyć niepowtarzalną rzeźbę. Wszyscy aktywnie uczestniczyli w zajeciach. Zajęcia prowadziła mgr Marta Faroń.

      Uczniowie klasy Ia w czasie zajęć z programowania tworzyli ścieżki dla ozobotów w poszukiwaniu obrazków z wiosennymi kwiatami. Pracowali w grupach korzystając z kodów i zapamiętując nazwy kwiatów. W ten sposób wzbogacali swoją wiedzę z edukacji przyrodniczej. Zajęcia prowadziła mgr Helena Miękus

       

      #LaboratoriaPrzyszłości

     • Wyniki Międzyszkolnego Konkursu Czytelniczego "Poezja, która nas łączy"

     • Konkurs odbył się 14 marca w formie testu online. Uczestniczyło w nim 47 trzecioklasistów z 12 tyskich szkół. Cudowna poezja Brzechwy i Tuwima połączyła wszystkie dzieci. A oto wyniki zmagań konkursowych:

      I miejsce: Dominik Kawalec SP 40

      II miejsce: Aleksandra Porwit  SP 40

      III miejsce: Szymon Kochanowski  SP 6

                          Szymon Panic  SP 21

      Wyróżnienie:  Hanna Chojowska SP 19

      Gratuluję laureatom i pamiętajcie kochani, że czytanie otwiera drzwi do dalszej edukacji.     

      Organizator konkursu – Bożena Pasternak

     • Laboratoria Przyszłości

     • Uczniowie klasy 1 b dobrze wiedzą, jak mądrze dokarmiać ptaki, aby pomagać, a nie szkodzić. Mają właściwe podejście do przyrody i są wrażliwe na los ptaków w mieście. Na zajęciach w ramach projektu „Laboratoria przyszłości”, dzięki ozobotom pomogły małym ptaszkom dotrzeć do karmnika. Mały, ale bardzo inteligentny robot wprowadził dzieci w naukę programowania, rozwiązywania problemów i pracy grupowe. Zajęcia prowadzia mgr Dominika Sajewicz

      W czasie lekcji matematyki uczniowie klasy 6b  zapoznali się z budową i zasadami posługiwania się lutownicą na ciepłe powietrze. Po omówieniu zasad bhp związanych z użyciem tego narzędzia uczniowie przystąpili do lutowania. Posługiwanie się lutownicą okazało się łatwe i wzbudziło duże zainteresowanie. Wszyscy uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach. Zajęcia prowadziła mgr inż. Magdalena Malik

      Dnia 24 lutego br. w klasie 8a została przeprowadzona lekcja kulturoznawcza z wykorzystaniem okularów VR. Uczniowie odwiedzili Reichstag - siedzibę parlamentu niemieckiego. Największą atrakcją turystyczną budowli jest szklana kopuła, znajdującą się dokładnie nad główną salą obrad parlamentu. Dzięki stalowo-szklanej konstrukcji budynek stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych gmachów na świecie. Kopuła zapewnia dopływ światła i wentylację. W jej wnętrzu znajduje się również punkt widokowi na panoramę Berlina. Wirtualna wycieczka do Reichstagu spodobała się uczniom i zachęciła ich do dalszych podróży. Zajęcia prowadziła mgr Lucyna Zagórska

       

      #LaboratoriaPrzyszłości

     • Laboratoria Przyszłości

     • Lekcje w styczniu 2023r. z #Labolatoriami Przyszłości.

      Uczniowie klasy 3b uczestniczyli w zajęciach z języka angielskiego, podczas których zbudowali ogrody zoologiczne oraz park dinozaurów. Zakodowane trasy pokonywały niesamowite ozoboty, a uczniowie opisywali napotkane zwierzęta w języku angielskim. Zajęcia poprowadziła pani mgr Mirosława Młot.

      Udział uczniów klasy IA w warsztatach. Zapoznanie dzieci z budową i zasadami działania cyfrowego aparatu fotograficznego, ćwiczenie umiejętności wykonywania zdjęć. Zajęcia prowadziła pani mgr Helena Miekus.

      #LaboratoriaPrzyszłości

     • Laboratoria Przyszłości

     • Lekcje w grudniu 2022r. z #Labolatoriami Przyszłości.

      Uczniowie klasy 8b na zajęciach informatyki zostali zapoznani z platformą Arduino, zastosowaniem sterownika i jego możliwościami. Uczniowie zostali poinformowani o internetowej bazie danych, i językiem programowania Arduino. Uczniom zaprezentowano działanie zegra cyfrowego z wykorzystaniem w.w. sterownika. Lekcje prowadziła mgr Alina Skapczyk.

      Natomiast Pani Agnieszka Siegień zapoznała uczniów klas 5-7 zostali z obsługą drukarki 3D oraz możliwościami wydruku. Każda z klas wybrała swój projekt do wydruku. Uczniowie klasy 5a skorzystali z wydrukowanego modelu kąta, w celu sprawdzenia prawidłowego użycia kątomierza przy rysowaniu kątów.

      W trakcie zajęć specjalistycznych uczniowie zapoznali się z budową i zasadami działania aparatu fotograficznego. Dodatkowo mieli możliwość wykonania zdjęć aparatem, w celu ćwiczenia obsługi oraz współdziałania oka i ręki.  Zajęcia prowadziła pani mgr Marta Dróżdż.

       

      #LaboratoriaPrzyszłości

     • Dzień otwarty szkoły

     • Uczniowie oraz Grono Pedagogiczne Szkoły Podstawowej nr 6 zaprasza na Dzień otwarty szkoły w dniu 13 grudnia o godz. 17.00.

      W programie jasełka, kiermasz prac uczniów, kawiarenka, loteria.

      O godz. 18.00 odbęda się konsultacje dla rodziców.

      Serdecznie zapraszamy.

     • Laboratoria Przyszłości

     • Lekcje w listopadzie 2022r. z #Labolatoriami Przyszłości.

      Klasa 3b uczestniczyła w zajęciach lekcyjnych z wykorzystaniem Ozobotów. Temat zajęć to: „Ozoboty zwiedzają miasto”. Lekcję prowadziła pani Katarzyna Obrochta. Korzystając z zakodowanych puzzli uczniowie zbudowali trasę wg. planu. W trakcie tej zabawy dzieci uczyły się działać analizując ruch Ozobotów po kodzie. Określały kierunki prawo-lewo, przód-tył.

      Klasa 5a pod opieką pani Aleksandry Zupok za pomocą aparatu fotograficznego dokumentowała efekty prac projektowych nawiazujących do lektury „Chłopcy z Placu Broni”. Dzięki wykorzystaniu sprzętu wzrosła ich swiadomość jako twórców.

      Sprzęt został zakupiony w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości

     • Zaproszenie

     • Miasto Tychy oraz Miejskie Centrum Oświaty w Tychach zapraszają na konferencje i warsztaty pod patronatem Zastępcy Prezydenta Miasta Tychy ds. Społecznych Macieja Gramatyki pt. "UCZENIE SIĘ PRZEZ DZIAŁANIE - jak wprowadzać zmiany".

      Konferencja odbędzie się w dn. 29 listopada 2022 r. (wtorek) od godz. 09:30 do 14:00 w budynku Mediateki przy al. Piłsudskiego 16 w Tychach.

       

       

      W ramach tegorocznej edycji konferencji będzie możliwość poszerzenia wiedzy w tematykach poruszanych na wykładach podczas warsztatów, które odbędą się w godz. od 14:30 do 16:00 również w dniu 29 listopada 2022 r.

      Konferencję oraz warsztaty poprowadzą eksperci:

      • Oktawia Gorzeńska
      • Ewa Radanowicz
      • prof. Monika Wiśniewska-Kin
      • Weronika Kisiel
      • Anna i Robert Sowińscy.

      Rejestracja na konferencję i warsztaty odbywa się online w terminie od 2 listopada do 16 listopada 2022 r.Ważne!!Rejestracji na konferencję oraz na warsztaty należy dokonać oddzielnie!Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, a liczba miejsc ograniczona. 

      Zapisy na konferencję

      Zapisy na warsztaty

      Serdecznie zapraszamy do udziału!

    • Konkurs
     • Konkurs

     • Logo Zespołu Szkolno-Przedszkolnego

      Zapraszamy wszystkich do udziału w konkursie plastycznym na logo Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 w Tychach.

      Regulamin wraz ze zgodami w załączniku.

      Pytania kierować indywidualnie do Pani Marty Faroń.

     • Dzień Komisji Edukacji Narodowej w szkole

     • W dniu 14 października odbyła się akademia z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej, którą przygotowały klasy ósme wraz z Paniami Aliną Skapczyk oraz Agnieszką Siegień, a także chór szkolny pod okiem Pana Michała Brożka, dekoracje przygotowała Pani Marta Faroń.

      Z okazji tego święta wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły życzymy cierpliwości i wytrwałości oraz radości płynącej z wykonywanej pracy.

      Nauczyciel to ktoś bardzo wyjątkowy, kto potrafi wykorzystać swoją pomysłowość, dobroć i dociekliwy umysł do wypracowania rzadkiej umiejętności zachęcania innych do myślenia, marzenia, poznawania, próbowania, działania!” (B. Conklin)

    • Piknik integracyjny
     • Piknik integracyjny

     • 07.10.2022

      W dniu 7 października 2022 roku odbył się piknik rodzinny. Uczniowie oraz przedszkolaki mogli wziąć udział w konkurencjach sportowych, za które każdy mógł otrzymać medal i nagrodę. Po zmaganiach sportowych na wszystkich czekało coś dobrego i słodkiego. Serdecznie dziękujemy wszystkim sponsorom.