• Wyniki Międzyszkolnego Konkursu Czytelniczego "Poezja, która nas łączy"

      • Konkurs odbył się 14 marca w formie testu online. Uczestniczyło w nim 47 trzecioklasistów z 12 tyskich szkół. Cudowna poezja Brzechwy i Tuwima połączyła wszystkie dzieci. A oto wyniki zmagań konkursowych:

        I miejsce: Dominik Kawalec SP 40

        II miejsce: Aleksandra Porwit  SP 40

        III miejsce: Szymon Kochanowski  SP 6

                            Szymon Panic  SP 21

        Wyróżnienie:  Hanna Chojowska SP 19

        Gratuluję laureatom i pamiętajcie kochani, że czytanie otwiera drzwi do dalszej edukacji.     

        Organizator konkursu – Bożena Pasternak

      • Dzień Dinozaura

      • Dinozaury to stworzenia, które od dawna niezwykle fascynują szczególnie najmłodszych. Nie tylko zaskakują swoim wyglądem i wielkością, ale też kryją wiele tajemnic, dlatego w ostatnich dniach lutego w bibliotece szkolnej zorganizowany został Dzień Dinozaura.  Dla przedszkolaków i uczniów edukacji wczesnoszkolnej obyły się zajęcia czytelnicze, które wprowadziły dzieci w prehistoryczny świat i przybliżyły im życie tych wyjątkowych gadów. Dzieci wysłuchały piosenki, poznały zmartwienia małego tyranozaura Franka i chętnie wykonały „dinozaurowe zadania”. W bibliotece szkolnej można było podziwiać diplodoki tyranozaury, triceratopsy, pterodaktyle itp. oraz wyspę dinozaurów przygotowaną przez kółko plastyczne pod kierunkiem Pani Marty Faroń. Na wystawie znalazły się wszystkie pozycje książkowe o tej tematyce dostępne w naszej szkolnej bibliotece.

        Dzień Dinozaura upłynął wszystkim w miłej i radosnej  atmosferze.

        Wszystkim dzieciom i rodzicom dziękuję za  przyniesienia zabawkowych dinozaurów.

        Nauczyciel bibliotekarz – Bożena Pasternak

        Klasa 2a z uwagą słucha opowiadania o tyranozaurze Franku

        Przedszkolaki rozwiązują "dinozaurowe" zadania

        Grupa przedszkolna "Gołąbki" kocha dinozaury

        Grupa 6- latków na wystawie w bibliotece

        Klasa 3b przy wyspie dinozaurów

        Michał z klasy 3b prezentuje swoją kolekcję dinozaurów

      • Zajęcia czytelnicze "Poeci bliscy dzieciom"

      • W lutym klasy trzecie wzięły udział w zajęciach czytelniczych przygotowanych przez panią bibliotekarkę. Uczniowie poznali życie i twórczość Jana Brzechwy i Julina Tuwima. Nauczycielka zachęcała ich do czytania tej ponadczasowej poezji dla dzieci. Uczniowie przygotowują się do udziału w Międzyszkolnym Konkursie Czytelniczym „Poezja, która nas łączy”. Na zakończenie zajęć mieli okazję zagrać w grę karcianą związaną oczywiście z wierszami tych poetów.

        Pani bibliotekarka prezentuje uczniom klasy 3 b różne wydania wierszy

        Uczniowie klasy 3 a grają w Piotrusia- grę karcianą związaną z wierszami poetów

    • WALENTYNKOWY KONKURS CZYTELNICZY

    •  

      „Miłość kwietnie wokół nas...”
      Tak samo nie można w lutym uciec od wszechogarniającej miłości...

      Z okazji święta zakochanych pani bibliotekarka zorganizowała szkolny konkurs dla uczniów klas ósmych, którego celem było promowanie literatury i czytelnictwa. Pytania konkursowe dotyczyły oczywiście książek i miłości. Zadaniem uczestników było dopasowanie „drugiej połówki” do wybranych postaci z literatury dla dzieci i młodzieży. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodkie upominki. Najlepszymi znawcami zakochanych par w literaturze dla dzieci i młodzieży okazali się: Zuzanna Botor 8a, Paweł Mazur 8b, Tomasz Piotrowski 8b, Milena Szymańska 8b, Maja Zych 8b, Julia Janas 8c, Piotr Janusz 8c i Aleksander Ryń 8 c.

      Uczestnicy walentynkowego konkursu czytelniczego

    • Konkurs czytelniczy "Przysłowia mądrością narodów"

    • Uczniowie klas szóstych wzięli udział w szkolnym konkursie frazeologicznym. Jego celem było podnoszenie kompetencji językowych, rozwijanie wyobraźni i kreatywności z wykorzystaniem związków frazeologicznych związanych z nazwami zwierząt. Najlepszymi w tej dziedzinie okazali się:

      Borys Białoń – I miejsce

      II miejsce ex aequo- Hubert Duka, Igor Roman i Dawid Szymańczyk

      Weronika Pyrcek – III miejsce

      Wyróżnieni uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. Konkurs zorganizowały: nauczyciel bibliotekarz Bożena Pasternak i nauczyciel języka polskiego Małgorzata Borowska.

      Nagrodzeniu uczniowie klas szóstych

    • Szkolny Konkurs na zakładkę

    • W listopadzie pani bibliotekarka razem z panią z plastyki Martą Faroń zorganizowały dla uczniów klas czwartych konkurs plastyczno- techniczny. Prace znalazły się na tablicy wystawowej na korytarzu. Wszyscy chętni uczniowie mogli oddać głos na wybraną zakładkę.

      Najlepsze prace wykonali:

      Magdalena Sarnek kl. 4 a- I miejsce

      Cyprian Piasecki kl. 4 b – II miejsce

      Patryk Gieburowski kl. 4 b – III miejsce

      Laureaci konkursu "Zakładka"

    • Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia

    • Uczniowie klas drugich uczestniczyli w zajęciach czytelniczych poprowadzonych przez panią bibliotekarkę, która zapoznała ich z historia tego święta i przeczytała opowiadanie „Kubuś w potrzasku”. Była też zabawa muzyczno- ruchowa do piosenki „Mam pluszowego misia”, układanie puzzli i oglądanie krótkiej bajki z cyklu „Miś Uszatek”. Przy okazji tego święta wspaniała była wspólna zabawa i nauka.

      Uczniowie klasy 2 a układają portret misia z puzzli

      Mikołaj i Maja w trakcie układania obrazka

      Pani bibliotekarka zapoznaje dzieci z historią powstania święta

      Zabawa muzyczno- ruchowa do piosenki „Mam pluszowego misia”. Uczniowie klasy 2 b śpiewają i tańczą z maskotkami

       

    • Nietypowy konkurs z okazji Dnia Nauczyciela

    • Z okazji Dnia Edukacji Narodowej w bibliotece szkolnej zorganizowano wystawę rękodzieła nauczycieli i konkurs „Zgadnij czyje to dzieło?”. Zadaniem konkursowym było przyporządkowanie poszczególnych prac do ich autorów. Konkurs wzbudził wiele emocji wśród uczniów klas 4-8, nauczycieli i pracowników szkoły. Wśród uczniów odkrywcą talentów okazała się Bianka Kropidło z klasy 4 a, spośród pracowników szkoły najlepiej typowała Beata Gruszczyk.

      Prace nauczycieli cz.1

      Prace nauczycieli cz.2

    • Pasowanie pierwszaków na czytelnika szkolnej biblioteki

    • Dla pierwszaków nadszedł kolejny ważny dzień w ich uczniowskiej karierze. Z początkiem października odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej. Specjalnie na tę okazję dzieci z klasy 3b przygotowały teatrzyk. Baśniowe kukiełki – krasnoludek, Kot w butach, Pan Kleks i Hermiona wprowadzili widzów w czytelniczą atmosferę. Królowa Książek, w którą wcieliła się Rozalka Szweda z klasy 7a udzieliła pierwszakom cennych rad i wskazówek. Najmłodsi uczniowie dowiedzieli się, jak należy obchodzić się z książkami. Odgadywali też zagadki, które sprawdzały ich znajomość bohaterów bajek. Przyszli czytelnicy w obecności Pani dyrektor złożyli uroczyste przyrzeczenie, a następnie zostali pasowani. Nasi nowi czytelnicy otrzymali książeczki, zakładki, pamiątkowe dyplomy i po raz pierwszy mogli wypożyczyć książkę. Pierwszaki opuścili bibliotekę szkolną zadowoleni i pełni wrażeń, obiecując, że będą często ją odwiedzać. Mamy nadzieję, że ich zapał do książek nie ostygnie. 


       

    • VIII Tyski Rajd Gwiaździsty z książką

    • 5 października reprezentacja uczniów naszej szkoły  wraz z Panią bibliotekarką panią Bożeną Pasternak wzięła  udział w rajdzie organizowanym przez Sekcję Bibliotekarską w Tychach. Celem rajdu było propagowanie czytelnictwa, zaznajomienie ze sferą rzemiosła, usług i przedsiębiorczości w mieście oraz umacnianie więzi z naszym miastem, naszą Małą Ojczyzną. Tematem tegorocznego Rajdu było „Rzemiosło w Tychach”. Zadaniem szkolnej drużyny było: odwiedzenie jednego zakładu rzemieślniczego, przedstawienie pracy rzemieślnika na spotkaniu grup rajdowych oraz prezentacja drużyny. 

      Dużą atrakcją było spotkanie z tapicerem w jego warsztacie. Następnie udaliśmy się na spotkanie z innymi uczestnikami rajdu w Mediatece, gdzie spotykały się wszystkie rajdowe grupy z różnych szkół. W składzie naszej drużyny było pięciu  uczniów z klasy 3 b:  Ania Bąk, Eliza Doniec, Szymon Kochanowski, Emilka Kowalczyk i Oliwia Rudzińska.  Szymon świetnie przedstawił innym uczestnikom rajdu pracę tapicera, a dziewczynki zaprezentowały plakaty, przysłowia o pracy i wiersz  Juliana Tuwima „Wszyscy dla wszystkich”. To był wyjątkowo udany wyjazd.

    • Światowy Dzień Jabłka

    • 28 września w bibliotece szkolnej obchodziliśmy Światowy Dzień Jabłka. Dla przedszkolaków i uczniów z klas 1-3 odbyły się zajęcia czytelnicze z wierszem "Entliczek pentliczek", zajęcia plastyczno-techniczne oraz zabawa muzyczno- ruchowa do piosenki "Małe, czerwone jabłuszko" Dużą atrakcją tego dnia była fotobudka. Degustowaliśmy jabłka świeże i suszone, a przedszkolaki mogły uraczyć się kompotem z jabłek. Dzięki wspaniałym mamom z klasy 3 b w bibliotece królowało ciasto z jabłkami. To były dwa, wspaniałe i pyszne dni.

    • Wizyta w bibliotece pedagogicznej

    • Wprowadzanie dzieci w świat literatury rozpoczyna się od wczesnych lat. Edukacja wczesnoszkolna  jest doskonałym momentem  na rozbudzanie zainteresowań czytelniczych. Uczniowie klas drugich odwiedzili Bibliotekę Pedagogiczną w Tychach. Wzięli udział w ciekawych zajęciach czytelniczych "Tajemnice bibliotecznych labiryntów". Mieli niebywałą okazję zobaczyć magazyny biblioteczne, do których nie mają dostępu zwykli czytelnicy. Dzięki takiej lekcji bibliotecznej uczniowie naszej szkoły  łatwiej przyswoili sobie wiadomości związane z pracą tej niezwykłej instytucji. Odwiedziny przebiegły w niezwykle miłej i przyjaznej atmosferze. 

       

    • Spotkanie bibliotekarzy

    • 15 września w naszej szkole odbyła się narada tyskich bibliotekarzy. Celem spotkania było ustalenie planu działań na nowy rok szkolny, wymiana doświadczeń i integracja środowiska bibliotekarskiego.

    • Regulamin biblioteki

      1. W bibliotece szkolnej zachowujemy ciszę, nie jemy i nie pijemy napojów.
      2. Jednorazowo można wypożyczyć na okres dwóch tygodni dwie książki, w tym jedną lekturę. W uzasadnionych wypadkach nauczyciel bibliotekarz może przedłużyć termin zwrotu wypożyczonej książki.
      3. Książek wypożyczonych w bibliotece nie należy pożyczać innym osobom.
      4. Wypożyczone materiały należy chronić przed zniszczeniem i zagubieniem, drobne uszkodzenia należy naprawić. Zauważone uszkodzenia należy niezwłocznie zgłosić nauczycielowi bibliotekarzowi.
      5. Czytelnik, który zniszczył lub zgubił książkę, musi odkupić taką samą lub wskazaną przez bibliotekarza.
      6. Wszystkie wypożyczone książki muszą zostać zwrócone do biblioteki pod koniec roku szkolnego. Jeśli czytelnik opuszcza szkołę, musi zwrócić wszystkie wypożyczone książki.
      7. Książki, wykorzystywane w czytelni, podaje nauczyciel bibliotekarz. Z czytelni korzystamy przed lekcjami i po lekcjach. Uczeń korzystający z czytelni wpisuje się do zeszytu odwiedzin.
      8. Uczniowie biorący systematyczny udział w pracach biblioteki otrzymują pochwałę na koniec każdego półrocza.
      9. Uczniom osiągającym wysokie wyniki w czytelnictwie mogą być przyznane dyplomy i nagrody na koniec każdego półrocza.
      10. W stosunku do czytelników, którzy nie przestrzegają regulaminu, mogą być zastosowane kary: okresowe wstrzymanie wypożyczeń.

    Lista galerii