•

Placówka została utworzona z dniem 01 sierpnia 1982 roku jako Państwowe Przedszkole Nr 52 w Tychach.
          W dniu 1 stycznia 1993 roku został zmieniony numer placówki i z tym dniem nosi nazwę: Przedszkole nr 20
          w Tychach.

24 kwietnia 2008 roku Rada Miasta Tychy nadała PRZEDSZKOLU NR 20 w Tychach imię Karlika i Karolinki.

Dyrektorzy przedszkola:

• w latach 1982-1996   Danuta Kokoszka
          • w latach 1996-2002   Justyna Chodzidło
          • w latach 2002-2017   mgr Alicja Stęchły
          • w latach 2017-2022   mgr Elżbieta Jędryka

Najważniejsze wydarzenia:

• 1994 rok – uroczyste obchody 10-lecia Przedszkola Nr 20
          • 1999 rok – 15 lat, Jubileusz Przedszkola Nr 20
          • 2008 rok – uroczystość nadania imienia Karlika i Karolinki

Pod koniec lat 90-tych placówka przybrała nowy wizerunek. Przedszkole zostało zmodernizowane decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Przez lata funkcjonowania placówki organizowano wiele spotkań z ciekawymi ludźmi, a dzieci występowały w wielu uroczystościach środowiskowych. „Dożynki”, „Dzień Seniora” to imprezy kulturalne, które są nadal kontynuowane i jednoczą całą społeczność.

Tradycje regionalne, rodzinne, pielęgnowane były przez wszystkie lata i dzięki poświęceniu wielu mieszkańców      –  przekazywane z pokolenia na pokolenie. TRADYCJA TRZECH POKOLEŃ w Czułowie jest wciąż żywa. Obecnie jako społeczność przedszkola wspólnie: realizujemy dalsze projekty edukacyjne z dziedziny regionalizmu, wycieczki regionalne w tym częste wizyty do Muzeum Miejskiego w Tychach, wzbogacamy izbę regionalną o nowe rekwizyty, mamy swoje logo i papier firmowy, redagujemy gazetkę przedszkolną „Co słychać u Karlika i Karolinki”. Planujemy - profesjonalne nagranie płyty zespołu „Czułowianie", wydanie pocztówki pt. „Pozdrowienia ze Śląska”.

Opis

Przedszkole Nr 20 im. Karlika i Karolinki jest placówką publiczną, usytuowaną na obrzeżach miasta Tychy, w dzielnicy Czułów. Placówka jest wyposażona w 6 sal zajęć oraz posiada jako jedyna spośród przedszkoli tyskich dużą salę gimnastyczną ze sportowo-zabawowym wyposażeniem. Budynek przedszkola otacza duży, zielony teren na którym znajdują się 2 piaskownice, zjeżdżalnia „Słoń Trąbalski”, nowoczesny plac zabaw „BALBINKA” oraz 3 kiwaki:
          „Koń”, ,,Samochód”, ,,Skuter”.

Przedszkole Nr 20 jest placówką wielooddziałową złożoną z 6 oddziałów żywieniowych. Funkcjonuje przez cały rok szkolny z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący. Ogółem do przedszkola uczęszcza 143 dzieci.

Nasze przedszkole

• Umożliwia wyrównanie szans edukacyjnych wszystkim dzieciom oraz uwzględnia w swoich działaniach potrzeby środowiska.
          • Nad rozwojem dzieci czuwa wykwalifikowana, kompetentna, zaangażowana i odpowiedzialna kadra pedagogiczna, która stosuje nowoczesne metody wychowania i systematycznie je uzupełnia oraz podnosi swoje kwalifikacje czy stopnie awansu zawodowego (8 nauczycieli dyplomowanych, 2 mianowanych, 4 kontraktowych).
          • Nauczyciele stale poszerzają swoją wiedzę poprzez uczestnictwo w wielu kursach, konferencjach wewnętrznych i zewnętrznych w tym: ogólnopolskich.
          • Dzieci korzystają z nowoczesnych pomocy dydaktycznych, rozwijają swoje zainteresowania, zdolności.
          • Rodzice są współautorami życia przedszkola.
          • Program przedszkola ukierunkowany jest na dziecko, jego potrzeby, umożliwia mu wszechstronny rozwój.
          • Przedszkole sprawuje opiekę nad zdrowiem, bezpieczeństwem i prawidłowym rozwojem wychowanków, zapewnia im bezpieczne warunki pobytu, uczy podopiecznych bezpiecznych, prozdrowotnych zachowań.

Przedszkole podtrzymuje dziedzictwo kulturowe
          poprzez realizację edukacji regionalnej.

Cele edukacyjne:

☺ podtrzymywanie i rozwijanie wiedzy o kulturze własnego regionu i jej związkach z kulturą narodową,

☺ kontakt ze środowiskiem lokalnym i regionalnym w celu wytworzenia bliskich więzi,

☺ rozwijanie wiedzy o historii regionu w powiązaniu z tradycjami własnej rodziny,

Zadania przedszkola:

☺ wprowadzanie w świat tradycji regionu i należących do niej wartości,

☺ wskazywanie przykładów umożliwiających integrację z kulturą regionu,

☺ wspieranie kontaktów z osobami i instytucjami zajmującymi się pomnażaniem dziedzictwa kulturowego w regionie,

Treści:

☺ położenie, zróżnicowanie środowiska geograficznego,

☺ rola regionu i jego związki z innymi regionami Polski,

charakterystyka, pochodzenie społeczności regionalnej,

☺ elementy historii regionu i jego najwybitniejsi przedstawiciele,

☺ język regionalny, gwara i nazewnictwo regionalne, miejscowe nazwy, imiona i nazwiska,

☺ regionalne tradycje, obyczaje i zwyczaje, muzyka, malarstwo, teatr:

• Zespół Pieśni I Tańca „Czułowianie”, obecnie zespół "Karlika i Karolinki"
          • Zespół Jasełkowy „Gwiozdeczki”- Jasełka Gwarą
          • Zespół Teatralny „Pracusie”- (Inscenizacje Baśni I Podań Śląskich)
          • Zespół Tańca Nowoczesnego „Eko-Bajtle”
          • Instytut Malarstwa I Rzeźby
          • Instytut Pieśniczek Śląskich

☺ główne zabytki przyrody i architektury w regionie,
          ☺ historia i tradycja własnej rodziny na tle historii i tradycji regionu,

Osiągnięcia:

☺  odnajdywanie wartości jaką stanowi wspólnota lokalna i jej kultura w życiu człowieka,
          ☺  prezentowanie własnego regionu i jego walorów oraz cech wyróżniających,
          ☺  działanie na rzecz ochrony regionalnego dziedzictwa kulturowego,
          ☺  umiejętności regionalne (tańce, śpiewy, gwarowe inscenizacje),
          ☺  aktywny udział w lokalnych inicjatywach kulturalnych.